Foto / super-liga.ro

Echipa de rugby Universitatea Cluj a pierdut categoric, cu 48-8 barajul pentru calificarea în semifinalele Superligii CEC Bank, disputat sâmbătă în capitală.

Formaţia clujeană spera să salveze întreg sezonul printr-o calificare de senzaţie în semifinale, fază în care a mai ajuns abia acum zece ani. “U” Cluj venea de pe ultima poziţie în campionat, locul 6, în timp ce Steaua a ocupat locul 3.

Gazdele au controlat meciul de la început, oaspeţii nereuşind să profite de avantajul unui om în plus pe care l-au avut pe finalul primei reprize, un stelist fiind eliminat temporar.

Primele 45 de minute s-au încheiat cu 17-3, iar după reluare steliştii au reuşit să lege mai multe eseuri, clujenii replicând cu eseul de onoare. Scor final, Steaua Bucureşti – Universitatea Cluj 48-8.

CSA Steaua Bucuresti si-a valorificat avantajul terenului propriu, invingand categoric in barajul pentru accederea in semifinalele Superligii CEC Bank la rugby, pe Universitatea Cluj, cu scorul de 48-8.

Steaua va jucca în semifinale peste două săptămâni cu CSM Ştiinţa Baia-Mare, echipă clasată pe locul 2 în Superligă.