box-cugir50Sala de sport a Colegiului Național “David Prodan” a găzduit sâmbătă, cea de-a III-a ediție a Cupei ”CSO Cugir” la box. Competiția a adunat la start nu mai puțin de 30 de sportivi copii, cadeți, juniori, tineret și seniori, aceștia reprezentând 5 cluburi de box din țară: CSO Cugir (gazda competiției – antrenori: Gheorghe Constantin,Gheorghe Romaniuc), CSM Sibiu (antrenor: Emil Bihoreanu), Box Club Trif Turda (antrenor:Ioan Trif), CSM Câmpia Turzii (antrenori: Gheorghe Roșca și Florin Ionuț) și Club Sportiv Basti Box Salonta (antrenori: Teodor și Sebastian Silaghi).

Evenimentul a debutat cu decernarea Cupei de Excelență, oferită celor 6 antrenori ai echipelor de box prezente la gală. Turneul de box s-a defășurat pe durata a două ore, timp în care au avut loc 16 partide, iar câștigătorii, precum și învinșii au primit din partea organizatorilor câte o cupă și o diplomă simbolică.

Oferte echipament Joma - pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

La sfârșitul întâlnirilor, pugiliștii cugireni au obținut 4 victorii prin sportivii: Roberto Tănase, Andrei Matean, Alberto Muntean și Alexandru Turlea.

Au fost și oaspeți de seamă la avenimt, delegat general din partea Federației Române de Box, Cristinel Mladen, precum și arbitrii de ring:Cristina Mladen, Alin Boabar și Ioan Fugaru.

Loturile echipelor prezente:

CSO Cugir: Roberto Tănase, Samuel Balica, Damian Gypias (copii), Alexandru Ciubotari (cadeți), Beniamin Roșu, Andrei Matean, Alberto Muntean, Bogdan Krokek (juniori), Alexandru Turlea (seniori).

Box Club Trif Turda: Emanuel Gheti, Ioan Marcovici, Alexandru Busuioc, Narcis Herchi, Alexandru Suciu, Ioan Mureșan.

CSM Câmpia Turzii: Cristian Ivașca, Alexandru Vitan, Aurel Ceclan, Daniel Kiss, Adrian Coc.

CSM Sibiu: Ovidu Dan, Robert Ciobanu, Daniel Creata, Rareș Savuțiu, Ioan Suciu.

Club Sportiv Basti Box Salonta: Bogdan Cioară, Adrian Ruge, Bogdan Malita, Adelin Bulboacă, Romi Sima, Remi Sima.

Gala a fost ”presărată” cu victorii frumoase, lupte încinse, momente tensionate și meoționante pentru sportivi, precum și succese prin k.o.

  • Iată rezultatele înregistrate

Copii:

25 kg: Roberto Tănase (CSO Cugir) c.p. – Emanuel Gheti (Trif Turda).

56 kg: Samuel Balica (CSO Cugir) – Cioară Bogdan (Basti Box Salonta) c.p.

42 kg: Ioan Marcovici (Trif  Turda) K.O. – Cristian Ivașca (CSM Câmpia Turzii)

42 kg: Sima Remi (Basti box Salonta) c.p Ioan Marcovici (Trif Turda).

34 kg: Damian Gypias ( CSO Cugir) – Alexandru Busuioc (Trif Turda)c.p.

56kg: Adrian Ruge (Basti Box Salonta) – Dan Ovidiu (CSM Sibiu) c.p.

Cadeți:

44kg:  Bogdan Malita (Basti Box Salonta) c.p.Alexandru Vitan (CSM Câmpia Turzii).

60 kg: Adelin Bulboacă (Basti Box Salonta) – Alexandru Ciubotari (CSO Cugir).

Juniori:

 56 kg: Robert Ciobanu (CSM Sibiu) K.O. –  Beniamin Roșu (CSO Cugir).

56 kg: Romi Sima ( Basti Box Salonta) – Narcis Herchi (Trif Turda).

64 kg: Andrei Matean ( CSO Cugir) c.p. – Aurel Ceclan (CSM Câmpia Turzii).

62 kg: Alberto Muntean  (CSO Cugir ) K.O. – Daniel Creata (CSM Sibiu)

75 kg: Bogdan Krokek (CSO Cugir) – Daniel  Kiss (CSM Câmpia Turzii) c.p.

57 kg: Robert Savuțiu ( CSM Sibiu) – Alexandru Suciu ( Trif Turda) K.O.

Tineret: 64 kg: Ioan Suciu (CSM Sibiu) – Ioan Mureșan (Trif Turda).

Seniori: 52 kg: Alexandru Turlea (CSO Cugir) c.p. – Adrian Coc (CSM Câmpia Turzii).

Text+foto: Sorin Giurcă (Cugir)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.