Foto / u-cluj.ro

Judoka Loredana Ohâi, de la Clubul Sportiv Universitatea Cluj, a câştigat medalia de aur la primul Open European de Judo din anul Olimpic, care s-a desfăşurat între 29-31 ianuarie la Sofia.

În competiţie au fost prezenţi peste 500 de sportivi din 58 de ţări, secţia de judo clujeană fiind reprezentată de Loredana Ohâi, Monica Ungureanu și Ionuț Vasian.

Judoka Loredana Ohâi (foto, a doua din stânga) a câştigat aurul la categoria 57 de kg, după ce a trecut în semifinale de Timna Nelson Levy, din Israel și în finale de bulgăroaica Ivelina Ilieva. Monica Ungureanu a ocupat locul cinci, la categoria 48 de kg, ratând podiumul după ce a fost învinsă de Kristina Rumyant Seva, din Rusia. Ionuţ Vasian s-a clasat pe locul 7 la categoria 90 de kg.

Loredana Ohâi (categoria 57 kg) și Monica Ungureanu (categoria 48 kg) vor participa la Grand Slam-ul de la Paris, de la sfârșitul acestei săptămâni, 6-7 februarie 2016.