Sursă foto: Profil personal Facebook-Magdalena Teir

Londra a fost gazda primei ediţii a WUKF (World Union of Karate-Do Federation) Champions League în perioada 22-23 iulie 2017. La această competiţie de karate a participat şi clujeanca Magdalena Teir care s-a clasat pe locul 1.

Ea a câştigat medalia de aur la categoria kumite, individual, 60 kg, după ce a câştigat meciurile contra sportivei din Irlanda, respectiv sportivei din Ţara Galilor.

,,Competiția a avut un nivel bun având în vedere că este prima ediție. Totul a fost foarte bine organizat, iar arbitrajul a fost unul bun. Singura greutate cu care m-am întâlnit a fost perioada competiției, care a avut loc într-o perioadă de pauză sportivă”, a spus Magdalena Teir.

Alături de Iulia Dodoc şi Szekely Ildiko, Magdalena a participat şi la categoria kumite echipe unde au câştigat medalia de aur, iar echipa României s-a clasat pe locul 2 la numărul de medalii obţinute la WUKF Champions League Londra 2017.