(c) u-cluj.ro

Ana Dascăl, înotătoare la Universitatea Cluj, a obţinut zece medalii la un concurs internaţional pentru juniori şi seniori, Grand Chalon Open, organizat recent în Franţa.

Din cele 10 medallii, 9 au fost de aur şi doar una de argint, jumătate din ele fiind obţinute la juniori, iar celelalte 5 la seniori.

Înotătoarea Ana Dascăl a ocupat locul 1 atât la la seniori cât şi la juniori la patru probe: 50 de metri liber – 26,54 secunde, 200 de metri mixt – cu 2,20(99) minute, 100 de metri liber – 58,10 secunde şi ştafetă 4×100 mixt, probă la care a concurat pentru clubul din Chalon, timpul în care a terminat 100 de metri fiind 57,55 secunde. La 200 de metri liber înotătoarea a câştigat medalia de aur la juniori şi locul 2 la seniori, cu 2,05(33) minute. În schimb timpul obţinut reprezintă un record personal pentru ea la acea probă, informează site-ul oficial al Universităţii Cluj.

Ana Dascăl va participa între 4-6 martie la International Swim Meeting, competiţie care va avea loc în Berlin, Germania.

Medalii pentru Coste şi Glinţă

Sportivii Alin Coste și Robert Glință, legitimați la secția de natație a CS ”U”, au participat în perioada 24-29 februarie la competiția „17-eme Meeting de Lyon Natation”, la Lyon, în Franța. Alin Coste a ocupat locul al doilea la 50 de metri fluture, cu 25,19 secunde, în timp ce Robert Glință a câştigat proba de 100 metri spate, cu 57,55 secunde.