Clujencele au făcut o partidă bună, dar au cedat în prelungiri. Foto arhivă

Baschetbalistele de la “U”Cluj au cedat în prelungiri meciul disputat sâmbătă în deplasare cu CSU Braşov. Jocul s-a încheiat cu 97-90 în favoarea gazdelor.

Partida a contat pentru etapa a 9-a din Liga Naţională de Baschet Feminin.

Clujencele, care se află la al treilea meci în care sunt antrenate de Dragan Petricevic, au început bine jocul şi şi-au adjudecat la o diferenţă de 7 puncte primul sfert, 17-10. Braşovencele au revenit în sfertul 2, pe care şi l-au câştigat la 5 puncte, 22-17. În următoarele sferturi Braşovul s-a impus “la mustaţă”, 17-16 şi 14-13, suficient cât să trimită meciul în prelungiri, după ce tabela de marcaj a înregistrat scorul 63-63 la finalul celor 4 sferturi regulamentare.

În sfertul suplimentar echipa gazdă a fost mai proaspătă şi a reuşit să îşi adjudece victoria la o diferenţă de 7 puncte. Scor final: 79-70.

Olimpia CSU Braşov – “U” Cluj-Napoca 79-70 (10-17, 22-17, 17-16, 14-13, 16-7)

Olimpia CSU Braşov: Bartee 32 de puncte (5 aruncări de 3 puncte), Pesovic 17, Sharpe 13, Irimia (c) 7, Mitic 6, Ardelean 4.

Universitatea Cluj-Napoca: Wilson 17, Grimes 15, Prlja 13 (3 aruncări de 3 puncte), Aianovic 10, Ferenczi (c) 9, Clark 6.

Pentru clujence urmează un meci foarte dificil, pe teren propriu, cu CSM Târgovişte, campioana en-titre, miercuri, 11 noiembrie.