Foto / facebook Sepsi Sfantu Gheorghe

Baschetbalistele de la Universitatea Cluj-Napoca au suferit o înfrângere categorică, 57-93, marţi seară, pe terenul liderului Ligii Naţionale, Sepsi Sfântu Gheorghe. Meciul a constat pentru etapa a 17-a din Liga Naţională de Baschet Feminin.

Clujencele s-au dovedit egalele gazdelor doar în sfertul 3, 13-13, în rest fiind întrecute cu 24-8 (sfertul 1), 29-20 (sfertul 2) şi  27-16 (sfertul 4). Scor final: 93-57 pentru Sepsi.

Pentru clujence au punctat: Grimes, 19 puncte, Wilson şi Prlja, câte 10, Ajanovic, Clark şi King – recent transferată de la Alba-Iulia, câte 6 puncte.

Marcatoarele echipei gazdă au fost: Evans şi Jeffrey, câte 22 de puncte, Marshall 13, Parau 10, Kilin şi Tavic, câte 8 şi Lovasz 2.

Sepsi Sfântu-Gheorghe este liderul Ligii Naţionale de Baschet Feminin, cu 30 de puncte, cu 2 mai mult decât formaţia de pe locul 2, Olimpia Braşov. Universitatea Cluj ocupă locul 5, cu 23 de puncte.

Pentru echipa clujeană urmează meciul de acasă cu Universitatea Alba-Iulia, pe 9 ianuarie, de la ora 19.