Echipa clujeană de baschet masculin U-Banca Transilvania a dat cu piciorul unui avantaj confortabil în ultimele minute ale confruntării cu Energia Târgu Jiu şi a pierdut meciul din Oltenia cu 63-74.

Elevii lui Marcel Ţenter s-au bătut singuri pe final, cu patru minute şi 20 de secunde rămase de jucat având un avans de nouă puncte pe tabelă, 58-49. Din acel moment, însă, a existat o singură echipă pe teren, gazdele reuşind un parţial de 17-0 în doar trei minute. Gorjenii şi-au clădit acest avantaj şi graţie a patru aruncări de trei puncte marcate consecutiv, reuşite care au afectat din plin moralul clujenilor. Eforturile acestora de a reveni pe tabelă au fost în zadar, la final Energia câştigând la 11 puncte diferenţă, după ce şi-a adjudecat ultimul sfert cu 25-11, meciul contând pentru etapa a 7-a a Ligii Naţionale.

Pentru U-BT acesta a fost al treilea meci consecutiv jucat în deplasare, clujenii urmând să întâlnească, vineri, pe BCMU Piteşti în Sala Polivalentă.