U-Banca Transilvania Cluj a pierdut prima manşă din turul doi preliminar al FIBA Europe Cup, 78-91 (18-25, 21-29, 17-17, 22-20) cu israelienii de la Ironi Ness Ziona.

A fost un meci în care jucătorii lui Mihai Silvăşan au jucat mai aproape de valoarea lor doar în a doua repriză.

Americanul Dowe şi britanicul Dunne şi-au făcut numărul în tabăra gazdelor, cei doi înscriind împreună 49 de puncte, tot atât cât au marcat primii cinci jucători ai clujenilor.

La pauza mare, Ironi Ness avea 15 puncte avantaj şi chiar dacă „studenţii” au crescut nivelul jocului în ultimele două sferturi, diferenţa nu a mai putut fi recuperată.

Cele 15 recuperări în plus ale gazdelor s-au văzut din plin în scorul final, iar U-BT trebuie să facă un meci mare miercurea viitoare, în Sala Polivalentă, pentru a nu părăsi prematur cupele europene.