CSBT Alexandria şi Universitatea Cluj s-au întâlnit în etapa a V-a a Ligii Naţionale de Baschet Feminin. Partida dintre cele două s-a disputat ieri, 28 octombrie, în Sala Polivalentă din Alexandria. Baschetbalistele lui Dragan Petricevic au pierdut meciul la un punct diferenţă, 73-74, exact ca băieţii de la U-BT.

Rezultatele din sferturi au fost 21-19, 24-10, 12-20, 17-24. Prima parte a meciului a fost controlată de gazde, care au intrat la vestiare cu un avantaj de 16 puncte, 45-29. În repriza secundă, universitarele s-au apropiat mai mult de adversare, reuşind să restrângă diferenţa, dar timpul nu a fost de partea lor şi au suferit a doua înfrângere din campionat.

Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Leslie Vorpahl cu 31 de puncte, iar de la CSBT Alexandria s-a remarcat Carla Bartee cu 26 de puncte.

În Liga Naţională de Baschet Feminin urmează o pauză de trei săptămâni deoarece echipa naţională va disputa jocurile din preliminariile Women’s EuroBasket 2019.