Simona Halep a făcut angajarea jocului dintre U-BT Cluj şi Keravnos Nicosia, care s-a disputat în această seară, 7 februarie.

Se pare că jucătoarea le-a purtat noroc clujenilor deoarece aceştia au reuşit să se califice în optimile FIBA Europe Cup cu scorul 77-71 (17-17, 19-19, 15-22, 26-13).

Prima parte a meciului a fost echilibrată, echipele mergând cap la cap, iar scorul pauzei mari a fost 36-36. În schimb, în partea a doua “U”-iştii au fost mult mai motivaţi, datorită şi suporterilor care au ,,acaparat” Sala Sporturilor ,,Horia Demian”, însă desprinderea pe tabelă a avut loc de abia în sfertul patru.

Ciprioţii nu au mai avut puterea necesară să revină pe tabelă, iar clujenii s-au distanţat şi au câştigat partida cu 77-71. Elevii lui Mihai Silvăşan au terminat Grupa L pe locul secund, iar mâine, 8 februarie, vor afla adversarul din optimi.