Formaţia de baschet feminin, Universitatea Cluj, a jucat în această seară meciul doi din semifinalele LNBF cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

Sepsi a câştigat cu 87-59 (25-19, 20-14, 26-12, 16-14) partida din Sala Sporturilor ,,Horia Demian”, calificându-se în finala mare a Ligii Naţionale de Baschet Feminin.

Scorul a fost deschis de Neagu, 0-2, iar gazdele au marcat primele puncte din aruncări libere, 2-4. Thompson a egalat la 4, dar Sepsi s-a distanţat din nou, 4-9. Universitatea s-a apropiat la un punct, 8-9, dar apoi oaspetele au marcat cinci puncte, 8-14. La prima pauză tabela arăta 19-25 pentru oaspete.

Samburska a reuşit un coş de trei puncte în startul sfertului doi, 22-25, iar apoi atacul clujencelor a suferit, acestea nereuşind să mai marcheze până în a doua jumătate a sfertului secund, 24-32. Scorul pauzei mari a fost 33-45.

Oaspetele au mărit distanţa după revenirea de la vestiare, tabela arătând 45-71 la finalul sfertului trei. Sepsi a menţinut “turaţia” şi în ultimul act al partidei, câştigând cu 87-59 şi va juca finala LNBF cu CS Municipal Satu Mare.

“U” Cluj va juca finala mică cu CSTBv Olimpia Braşov, turul fiind programat în 20 aprilie la Braşov, iar returul pe 23 în ,,Horia Demian”. Dacă va fi necesar să se dispute o partidă decisivă aceasta va avea loc pe 26 aprilie.