U-Banca Transilvania Cluj a debutat cu dreptul în play-off-ul Ligii Naţionale, chiar dacă s-a chinuit timp de 20 de minute cu Steaua.

Ardelenii s-au impus cu 72-64 (19-18, 16-23, 23-14, 14-9), dar după ce au jucat mai aproape de valoarea lor doar în repriza secundă.

Intraţi pe teren mai degrabă tot cu gândul la semifinala pierdută de Cupă, clujenii au fost conduşi cu 10 puncte după numai patru minute. Steliştii au trăit mai apoi din acel avantaj încă 20 de minute, dar odată cu trecerea timpului în a doua repriză clujenii au arătat de ce sunt favoriţi la câştigarea campionatului.

Mai atenţi în ofensivă şi mai buni la recuperări, jucătorii lui Silvăşan au rezolvat rapid soarta partidei. Cu 18 puncte marcate şi procentaj de 100% de la distanţă, Kyndall Dykes a fost din nou cel mai bun marcator de pe teren.

În cele din urmă, meciul s-a încheiat cu 72-64 pentru U-BT, care speră să facă 2-0 în seria cu Steaua la finalul meciului cu numărul doi, programat vineri, de la ora 19:00.