U-Banca Transilvania Cluj a pierdut la mare luptă, 86-90 (21-21, 17-22, 20-20, 20-15, 8-12 ) după o repriză de prelungiri, primul meci al semifinalei cu CSM Oradea. În zi slabă de la trei puncte, clujenii au trăit doar prin reuşitele lui Dykes şi Washburn de sub panou şi speră să-şi ia revanşa marţi, în meciul cu numărul doi al seriei.

În primele două sferturi ale partidei din Sala Polivalentă cele două formaţii au alternat perioadele bune de joc. Clujenii au fost mai eficienţi în primul sfert, atunci când au şi condus în majoritatea timpului, însă aruncările de la trei puncte, câteva dintre ele chiar pe sirenă, au făcut diferenţa în sfertul secund pentru orădeni. De altfel, U-BT a stat foarte slab la acest capitol în primele 20 de minute, doar şase puncte venind din spatele semicercului, faţă de 21 ale oaspeţilor, iar Oradea avea 43-38 la pauza mare.

Bihorenii au păstrat ritmul de la trei puncte şi în următoarele 10 minute, în timp ce U-BT s-a bazat pe avantajul luptei sub panou, iar înaintea ultimului sfert diferenţa de şase puncte a rămas pe tabelă, 58-63. În primul minut şi jumătate din ultimele 10, orădenii au mai dat două triple şi au „fugit” la 11 puncte, dar apoi au mai reuşit doar un coş în patru minute. Datorită unei defensive agresive, U-BT a strâns la un singur punct diferenţa, cu patru minute rămase de jucat. Deşi a trecut în avantaj de un punct apoi, o triplă a lui Markovic a întors din nou scorul, dar Washburn, de două ori de sub panou, a egalat 78, cu 8 secunde rămase de joc.

Orădenii au întârziat repunerea după time-out şi mingea a revenit clujenilor, dar ultima aruncare a lui Dykes a atins doar marginea inelului, iar meciul a intrat în prelungiri. Echilibrul a persistat şi acolo, însă un coş cu fault al lui Markovic, cel mai bun marcator al orădenilor, avea să desprindă decisiv formaţia bihoreană. Tripa lui Richard a pus capac, iar cele peste 50 de puncte marcate, împreună, de către Dykes şi Washburn nu aveau să conteze până la urmă.

Oradea s-a impus cu 90-86 şi conduce cu 1-0 în seria semifinală, al doilea meci urmând să fie marţi, de la 20:30, tot la Cluj.