U-Banca Transilvania Cluj a început cu o victorie parcursul din grupa E a FIBA Europe Cup, 90-69 (30-16, 20-24, 17-13, 23-16) cu turcii de la Istanbul BBSK. În Sala Sporturilor ”Horia Demian”, jucătorii lui Mihai Silvășan au jucat perfect trei sferturi din patru și au urcat pe locul 1 în grupă.

Singura reprezentată a României rămasă în cupele europene a început fulminant meciul împotriva turcilor, aproape fiecare atac al ”studenților” având finalitate pe tabela de marcaj. Cu cele mai bune soluții găsite mereu în ofensivă, inevitabil scorul a început să ia proporții, în minutul șapte U-BT conducând cu 22-8.

Primul sfert s-a încheiat cu 30-16, însă în primul minut și jumătate din sfertul al doilea jucătorii care i-au înlocuit pe cei din ”primul 5” au pierdut aproape tot avantajul. Turcii s-au apropiat la 30-28, moment în care Silvășan a schimbat întreaga linie, ca la hochei. Acest lucru s-a văzut rapid în jocul clujenilor, care au început să preia din nou controlul, iar la pauza mare au intrat cu un avans de 10 puncte, 50-40.

U-BT a reușit să controleze perfect următoarele 10 minute, nelăsându-i deloc pe adversari să spere că pot întoarce rezultatul, ba chiar ardelenii au pus 13 puncte diferență pe tabelă înaintea sfertului decisiv. Clujenii au menținut ridicat tempoul și în ultima parte a meciului, iar încurajați de peste 2.300 de spectatori s-au dus și la un avantaj de 23 de puncte pe tabelă, cu mai puțin de cinci minute rămase de jucat.

Cu tripleta Sakic, Barro, Kromah în mare formă, autoare a 60 de puncte, meciul s-a terminat 90-69, U-BT părând să aibă, acum, prima șansă de calificare în faza următoare a FIBA Europe Cup. În celălalt meci al grupei, bulgarii de la Lukoil Akademik s-au impus, pe teren propriu, cu 73-70 în fața georgienilor de la Dinamo Tbilisi.

Victoria de miercuri seara a clujenilor i-a fost dedicată vicepreședintelui Mircea Cristescu, care trece prin momente grele în această perioadă după decesul mamei sale.