U-Banca Transilvania Cluj a câştigat Derby-ul Ardealului cu CSU Sibiu, 84-80 (15-24, 19-10, 22-34, 28-12), din ultima etapă a primei faze a sezonului regulat din Liga Naţională.

Clujenii au revenit de două ori după ce au fost conduşi şi la 12 puncte, reuşind să se impună după un sfert patru perfect.

Într-o atmosferă de mare derby, U-BT Cluj a început timorat, însă, duelul cu marea sa rivală. Sibienii, susţinuţi şi ei puternic de către fanii în galben, au fost mai mereu în faţă, reuşind să de distanţeze chiar şi la 11 puncte în debutul sfertului al doilea. Cele trei aruncări în plus de la distanţă reuşite de galben-albaştrii au făcut diferenţa, într-o primă parte a meciului dezamăgitoare pentru clujeni.

O apărare mai agresivă a gazdelor pe finalul sfertului secund s-a văzut şi pe tabelă, iar U-BT a început să recupereze tot mai mult din diferenţă. O triplă a lui Dykes a făcut ca scorul să arate 34-34 înaintea ultimelor 20 de minute şi totul avea să se decidă în repriza a doua.

După un început echilibrat de sfert, sibienii au „fugit” din nou în faţă după două aruncări de la distanţă şi un three-point play, coroborate şi cu un fault antisportiv al clujenilor. Dacă Dykes a închis sfertul doi cu o „triplă” pe final, Pratt a făcut la fel după alte 10 minute, iar CSU conducea cu 68-56 înaintea ultimului sfert.

Cele 10 recuperări ofensive în plus de până atunci ale sibienilor au făcut şi ele diferenţa, dar U-BT a reuşit din nou să revină pe „modelul” sfertului secund. Apărarea şi inspiraţia lui Dykes în ofensivă au tăiat tot handicapul avut de clujeni în doar cinci minute, 71-71. Purtaţi pe val şi de cei peste 5.000 de fani din tribune, „studenţii” clujeni s-au distanţat la şapte puncte, cu două minute şi jumătate rămase de jucat.

Până la urmă, Sibiul a reuşit să-şi apere poziţia de lider în clasament şi a pierdut doar la patru puncte, 84-80, iar lupta va reîncepe în Top 6, de săptămâna viitoare. Dykes, cu 24 de puncte, a fost cel mai bun marcator de pe teren, Hardy reuşind, de partea cealaltă, 22 de puncte.