Universitatea Cluj a încheiat cu o înfrângere etapa a şasea a Ligii Naţionale de baschet feminin, 61-65 cu CSU Alba Iulia.

Fetele pregătite de Dragan Petricevic au jucat pentru prima oară în Sala Polivalentă, doar câţiva spectatori fiind prezenţi, însă, în cea mai mare sală din România.

Clujencele au început bine meciul, conducând cu 14-9 după primul sfert, însă adversarele au preluat apoi controlul, având şi 11 puncte avans în sfertul secund. Până la final, „U” a avut doar momente în care a dat impresia că poate reveni în meci, gazdele înscriind, în total, 24 de puncte prin aruncări de la mare distanţă, faţă de doar nouă ale adversarelor.

Procentajul catastrofal de la două puncte a fost marele dezavantaj al Universităţii în această partidă, “studentele” pierzând la o diferenţă de patru puncte al treilea meci al sezonului. Radoslava Bachvarova a fost cea mai bună marcatoare a clujencelor, 16 puncte, „U” având o singură victorie în cele patru meciuri disputate până acum.

Jocul cu SCM Timişoara, din etapa a doua, a fost amânat, iar adversarul din etapa a patra, Phoenix Galaţi, s-a retras din campionat.