IMG_4286Echipa de baschet feminin a Universităţii Cluj şi-a aflat adversara din sferturile de finală ale Cupei României.

Fetele pregătite de Dragan Petricevic vor întâlni, în dublă manşă, pe CSU Alba Iulia, una dintre forţele Ligii Naţionale în acest sezon. Cele două partide ar putea reprezenta şi o revanşă de luat pentru tehnicianul boniac al clujencelor, cel care a debutat pe banca noii sale echipe cu o înfrângere tocmai la Alba Iulia, 52-59, în 31 octombrie. De atunci, însă, clujencele au mai pierdut un singur joc, în prelungiri la Braşov, însă au câştigat de o manieră entuziasmantă meciul contra campioanei României, CSM Târgovişte.

„Dubla” dintre „U” Cluj şi CSU Alba Iulia, echipe separate doar de un punct în Liga Naţională, va avea loc în 2 şi 9 decembrie, cu primul joc la Cluj-Napoca. Celelalte partide sunt CSM Târgovişte-Sepsi Sfântu Gheorghe, CSBT Alexandria-Phoenix Galaţi şi Univ. Goldiş ICIM Arad-Olimpia Braşov.