U-BT Cluj este noua deţinătoare a Supercupei României la baschet masculin, după o victorie cu 83-76 (20-19, 20-20, 29-14, 14-23) în meciul jucat sâmbătă seara, pe terenul campioanei de la CSM Oradea.

Este a doua Supercupă a clujenilor obţinută pe terenul bihorenilor şi al treilea trofeu în ultimii doi ani în Sala „Antonio Alexe” câştigat de Dykes şi colegii săi.

În partida de sâmbătă, jucătorii lui Mihai Silvăşan au condus în majoritatea timpului, însă diferenţa a fost făcută într-un sfert al treilea jucat perfect.

U-BT a avut la un moment dat şi 20 de puncte avantaj înaintea ultimelor cinci minute de joc, moment în care relaxarea a intervenit în rândul oaspeţilor. Avansul a fost prea mare pentru ca orădenii să-l poată recupera, iar în final U-BT s-a impus cu 83-76 şi a câştigat primul meci oficial al sezonului.

Cu 23 de puncte marcate, pivotul Jashon Washburn a fost cel mai bun jucător de pe teren, de partea cealaltă Giordan Watson, fostul fundaş al clujenilor, marcând 22 de puncte.