Baschetul clujean a avut o zi proastă azi, 9 decembrie. U-BT a pierdut derby-ul contra echipei CSM Steaua Bucureşti cu 75-89, iar fetele au cedat cu 66-82 în faţa campioanei Sepsi Sf. Gheorghe.

Primul sfert din sala ,,Mihai Viteazu” a fost câştigat de baschetbaliştii clujeni cu 23-24, aceştia făcând un joc bun şi în actul secund, dar steliştii au reuşit să preia conducerea pe final 22-16, iar la pauza mare tabela a arătat 45-40.

După revenirea de la vestiare, gazdele au preluat controlul partidei şi au câştigat sfertul al treilea cu 20-17. Steaua s-a impus cu 24-18 în ultimele zece minute ale partidei, profitând şi de loviturile libere ratate de clujeni, iar scorul final a fost în favoarea ,,roş-albaştrilor”, 89-75.

Următorul meci pentru U-BT este vineri, 15 decembrie, pe terenul echipei SCM U Craiova de la ora 17:45.

De cealaltă parte, baschetbalistele de la Universitatea Cluj au jucat azi de la ora 18:30 contra campioanei ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, pe terenul acesteia. Meciul a contat pentru etapa a IX-a a LNBF, ultima a turului, şi s-a încheiat cu 82-66 (15-15, 19-17, 23-22, 25-12) pentru Sepsi. Următorul meci pentru ,,studente” va fi în deplasare la CSM Satu Mare sâmbătă, 16 decembrie.