U-Banca Transilvania Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naţionale de baschet masculin, după ce a pierdut şi meciul al doilea jucat la Oradea, 86-91 (14-24, 29-24, 20-19, 23-24).

Clujenii vor juca a doua finală mică la rând, acum în faţa celor de la SCMU Craiova, cu primul meci în weekend, în Sala Polivalentă.

Conştienţi că un nou eşec înseamnă ratarea obiectivului în acest sezon, clujenii au început tare la Oradea şi au condus cu 5-0. Mai apoi, însă, nu au jucat mai nimc până la finalul sfertului, pe care orădenii l-au câştigat la 10 puncte diferenţă.

Mai agresivi în apărare şi mai atenţi în ofensivă, „studenţii” clujeni au început să recupereze treptat deficitul avut, dar s-au lovit şi de „triplele” orădenilor, venite la momentul potrivit încât U-BT să nu egaleze pe tabelă. Astfel, la pauza mare Oradea avea cinci puncte avans, 48-43. Scenariul a fost cam acelaşi şi în sfertul trei, cu gazdele reuşind să-i ţină sub control pe oaspeţi, CSM având şi 10 puncte avantaj la un moment dat. U-BT nu a cedat însă, iar înaintea ultimelor 10 minute bihorenii conduceau cu 67-63.

Clujul a egalat la 72 după primele trei minute ale sfertului patru şi suspansul era la cote maxime în Sala „Antonio Alexe”. După un festival de la trei puncte, dar şi multe momente tensionate, cele două formaţii se aflau tot la egalitate, 79-79, cu trei minute rămase de joc. Orădenii şi-au stăpânit mai bine nervii de la libere pe final însă, iar U-BT, care nu a mai condus deloc în acest meci după avantajul din debut, a ratat finala pentru al doilea an la rând.

Meciul pentru locurile trei-patru îl vor juca împotriva celor de la SCMU Craiova, cu primul meci programat în weekend, la Cluj.