Derby-ul etapei 13 dintre U-BT Cluj şi CSM CSU Oradea a avut loc în această seară în Sala Polivalentă şi s-a încheiat cu victoria clară a gazdelor, 93-78 (26-19, 21-17, 24-19, 22-23).

În primul sfert, clujenii au fost agresivi în apărare şi au ,,furat” câteva mingi ale adversarilor, determinarea aducându-i în avantaj la final, 26-19.

Primele cinci minute din sfertul doi au facut diferenta deoarece clujenii au reuşit o serie consecutivă de coşuri de la trei puncte şi au intrat la vestiare cu 11 puncte avans, 47-36.

După pauză, U-BT şi-a păstrat clar avantajul şi nu le-a dat nicio şansă orădenilor, scorul înaintea ultimelor 10 minute de joc fiind 71-55. Elevii lui Silvăşan au controlat jocul şi în sfertul patru, câştigând partida cu scorul 93-78, după ce au condus tot meciul.

După evoluţia ştearsă din meciul cu Craiova, Dykes a fost cel mai bun din echipa universitară şi a înscris 20 de puncte, iar jucătorul Oradiei, Zekovic, a fost coşgheterul partidei cu 23 de puncte.

U-BT Cluj mai are un meci de jucat din prima fază a Ligii Naţionale, sâmbătă, cu CSU Sibiu, iar cu o victorie poate termina pe locul 1 în clasament.