U-Banca Transilvania Cluj a câştigat şi al treilea meci al grupei E din FIBA Europe Cup, 88-73 (12-12, 23-22, 25-27, 28-12) în deplasare cu Lukoil Academic Sofia.

Partida din Bulgaria a fost decisă de un ultim sfert perfect al elevilor lui Mihai Silvăşan, care au condus, însă, pe aproape toată durata meciului.

Bulgarii au reuşit să revină de fiecare dată în joc şi au ţinut aproape de clujeni timp de 30 de minute, perioadă în care au şi condus, o dată, la o diferenţă de trei puncte. Cu Torok şi Sakic în formă mare, „studenţii” au accelerat decisiv în ultimele 10 minute şi au obţinut a treia victorie în grupa din FIBA Europe Cup.

U-BT este ca şi calificată în faza următoare a competiţiei, mai ales că va juca pe teren propriu atât cu bulgarii, cât şi cu georgienii de la Dinamo Tbilisi, însă săptămâna viitoare va fi derby-ul de la Istanbul.

Turcii de la BBSK s-au impus la 20 de puncte diferenţă în meciul de astăzi cu Dinamo, 72-52.