U-BT Cluj a disputat azi, 17 ianuarie, etapa a III-a din Grupa L, runda secundă din FIBA Europe Cup contra echipei cipriote, Keravnos Nicosia. Partida a avut loc în Nicosia şi s-a încheiat cu 71-67 (25-12, 16-24, 17-18, 13-13) pentru clujeni, care au urcat pe primul loc în grupă.

Primul sfert le-a aparţinut în totalitate clujenilor, care s-au impus cu 25-12, dar până la pauza mare ciprioţii au reuşit să reducă din handicap, diferenţa pe tabelă fiind de cinci puncte, 36-41. În repriza secundă, gazdele au ţinut aproape de ,,studenţi”, reuşind să preia conducerea, dar apărarea lui Mihai Silvăşan a făcut diferenţa în ultimul sfert şi clujenii au câştigat partida cu 71-67.

Jucătorul U-BT-ului, Lasana Kromah, a fost coşgheterul partidei cu 28 de puncte, iar de la echipa gazdă s-a remarcat Mohamed Abukar cu 19 puncte.

Clujenii vor disputa etapa a IV-a a grupei L împotriva echipei olandeze Donar Groningen, pe terenul acesteia, în 24 ianuarie.