După o lună de pauză, Liga Naţională de Baschet Masculin a reînceput cu derby-ul dintre CSM Oradea şi U-BT Cluj azi, 2 martie, victoria aparţinându-le orădenilor cu 90-83 (21-20, 30-22, 14-20, 25-21).

Încărcătura partidei din Sala ,,Antonio Alexe” s-a simţit din primele minute, iar până la jumătatea primului sfert echipele au mers cap la cap, 10-10. Apoi, U-BT s-a desprins la 18-10, dar nu şi-a menţinut avantajul. Cele două aruncări de 3 ale lui Mandache şi Nicolescu şi aruncarea liberă a lui Pasalic au făcut ca Oradea să fie în avantaj la finalul primului sfert, 21-20.

Orădenii au început perfect sfertul secund, iar după aproximativ două minute de joc tabela arăta 29-20 în favoarea lor. “U” a reuşit să restabilească egalitatea pe tabelă, 31-31, iar apoi gazdele s-au desprins încet şi scorul la pauza mare a fost 51-42 pentru Oradea.

După revenirea de la vestiare, clujenii au redus treptat din handicap şi au preluat conducerea partidei, 55-54. Oradea a avut aproape cinci minute în care nu a marcat, iar ,,studenţii” au profitat şi s-au distanţat, 60-54. Pasalic a readus egalitatea pe tabelă, 62-62, iar aruncarea de 3, din ultimele secunde de joc, a lui Mandache a făcut ca Oradea să preia din nou conducerea, 65-62.

În ultimul sfert, Universitatea a ţinut aproape de Oradea, dar gazdele au reuşit să se distanţeze la opt puncte, 81-73, cu trei minute înainte de final. Atacul orădenilor a ,,secat”, iar elevii lui Mihai Silvăşan au restabilit egalitatea, 81-81, finalul fiind tot mai încins. Trei puncte reuşite de Mandache şi atacul orădenilor a fost deşteptat din reverie, 84-81, astfel că CSM Oradea s-a impus cu 90-83.

Coşgheterul partidei a fost Andrei Mandache cu 27 de puncte, iar de la U-BT s-a remarcat Miha Lapornik cu 22 de puncte.