U-Banca Transilvania Cluj a pierdut, 83-103 (18-27, 21-29, 24-23, 20-24) meciul cu Pau Orthez, din Franţa, ce a contat pentru penultima etapă a fazei a doua a grupelor FIBA Europe Cup.

Elevii lui Mihai Silvăşan nu mai au nicio şansă de calificare în optimi, aceştia având rezultate directe nefavorabile atât cu formaţia din Franţa, cât şi cu Alba Fehervar, câştigătoare după prelungiri în Cehia, 97-89 cu BK Pardubice.

În meciul contra celor de la Pau Orthez, U-BT Cluj a ţinut aproape de adversar doar în primele şase minute, perioadă în care a şi condus pe tabelă. Mai apoi, gazdele s-au distanţat la două posesii, diferenţa devenind tot mai însemnată odată cu trecerea timpului. La jumătatea sfertului doi, aceasta a ajuns şi la 16 puncte, o aruncare de la nouă metri a lui Donell Cooper, în ultima secundă a sfertului, făcând ca la pauza mare scorul să arate 56-39 în favoarea francezilor.

În ultimele 20 de minute, gazdele au gestionat fără prea mari probleme avantajul creat şi au reuşit să-i ţină mereu pe clujeni la peste 10 puncte diferenţă, obiectivul lui Pau Orthez în acest meci, în tur U-BT câştigând cu 79-69. Singura veste bună pentru clujeni după jocul din Franţa pare a fi revenirea la potenţial maxim a lui Vlad Moldoveanu, românul fiind, cu 24 de puncte, cel mai bun marcator de pe teren.

Meciul s-a încheiat 103-83 pentru francezi, care vor juca săptămâna viitoare, în Ungaria, partida decisivă pentru ocuparea primului loc în clasament.

Clujenii, în schimb, vor merge în Cehia pentru a încerca să termine pe locul trei în grupa O, la finalul acelui joc U-BT urmând să pună capăt parcursului european din acest sezon.