IMG_7290U-Banca Transilvania Cluj a pierdut, 60-62, meciul cu BCM U Piteşti, din prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei României.

Partida disputată în sala argeşeană a fost echilibrată mai ales în ultimele două sferturi, cele două echipe mergând cap la cap pe tabelă. Greşelile de pe faza ofensivă au făcut ca piteştenii şi clujenii să fie „zgârciţi” cu punctele marcate, U-BT reuşind, de exemplu, doar opt puncte în sfertul doi.

Pe final, Andrii Kalnichenko a avut victoria în mână, dar a ratat ultima aruncare, iar gazdele s-au impus cu 62-60. Cel mai bun marcator al clujenilor a fost Kyndall Dykes, autor a 15 puncte, americanul neprinzând, însă, în teren ultimele minute din cauza unei accidentări suferite la mâna dreaptă.

Formaţia calificată în Final Four-ul Cupei se va decide duminică, în Sala Polivalentă din Cluj, atunci când este programat returul acestui meci.