U-Banca Transilvania Cluj a jucat primul meciul din Top 6 în deplasare cu CSM Steaua EximBank azi, iar victoria le-a aparținut steliștilor cu 84-74 (15-26, 20-21, 20-15, 29-12).

Watson a deschis scorul, steliștii au egalat la 2, iar apoi clujenii s-au desprins și au câștigat primul sfert la diferență de 11 puncte, 26-15.

În sfertul doi, clujenii au fost mereu la conducere, cea mai mare diferență fiind de 15 puncte, 38-23, iar la pauza mare, tabela arăta 47-35 pentru Universitatea.

După revenirea de la vestiare, ,,roș-albaștrii” au fost mai agresivi și au reușit să se apropie la patru puncte de ardeleni, 51-55, dar Kuti și-a readus echipa în avantaj cu o aruncare de trei puncte, 51-58. Clujenii conduceau la pauză cu 62-55.

După trei minute disputate din sfertul patru, Steaua a preluat pentru prima oară conducerea partidei, 63-62, iar apoi echipele au mers cap la cap, păstrând diferența de unul-două puncte. Cu două minute înainte de final, tabela arăta 70-70, iar apoi gazdele s-au desprins și au câștigat partida cu 84-74.

Cele mai multe puncte ale meciului au fost reușite de Sakic, 29, urmat de jucătorul gazdelor, Flowers, cu 20 de puncte. Următorul meci pentru ,,studenți” va avea loc pe 31 martie cu BC SCM Timișoara în Sala Sporturilor ,,Horia Demian”.