U-Banca Transilvania a încheiat penultima etapă din Top 6 cu o înfrângere pe terenul echipei CSM Oradea cu 78-82 (20-20, 19-23, 18-17, 21-22).

,,Studenţii” au fost mai perspicace în primele minute ale partidei, conducând cu 12-3. Din cauza unor erori apărute în apărarea clujeană, gazdele s-au apropiat treptat, ba chiar au şi preluat conducerea, 15-14, dar primul sfert s-a terminat la egalitate, 20-20.

Sfertul secund a fost echilibrat, diferenţa fiind de 1-2 puncte până pe final când V. Kariniauskas a înscris un coş de trei puncte şi şi-a distanţat echipa la patru puncte de “U”, 43-39.

După pauza mare echilibrul a continuat să persiste, scorul după 30 de minute fiind 60-57 pentru orădeni. Cele două echipe au mers cap la cap şi în ultimul sfert, dar Oradea a gestionat mai bine ultimele momente ale jocului şi a câştigat cu 82-78.

”A fost un meci foarte intens, așa cum de altfel ne așteptam, ambele echipe se luptă pentru o poziție cât mai bună înainte de Play-Off. Evident, atât noi, cât și orădenii ne-am dorit mult victoria, însă trebuie să îi felicit pentru că, pe final, au câștigat meritat.
Am controlat meciul, aveam avantaj patru puncte cu puțin înainte de final, însă niște decizii greșite, niște mingi pierdute ușor ne-au costat victoria. Acesta este sportul, e frustrant, însă nu avem ce face decât să mergem la Sibiu în etapa următoare să câștigăm, să ne asigurăm măcar locul secund înainte de Play-Off!”, a declarat Mihai Silvăşan, antrenorul U-BT, la finalul jocului pentru site-ul oficial.

Sâmbătă, 28 aprilie, de la ora 17:00 clujenii vor juca în Sala Sporturilor ,,Transilvania” cu CSU Sibiu.