Meciul doi al finalei mici, din Liga Naţională, dintre U-BT Cluj şi BC CSU Sibiu a avut loc în această seară în Sala Sporturilor ,,Transilvania”, iar sibienii au câştigat partida cu 93-90 (17-17, 24-25, 22-19, 30-29), scorul general fiind 1-1.

Kuti a deschis scorul cu o aruncare de trei puncte, 0-3, iar după patru minute scurse din joc tabela indica egalitate la 6. Partida a început să fie echilibrată, iar primul sfert s-a încheiat la egalitate, 17-17.

Echipa gazdă a început actul secund al jocului mai pragmatic şi s-a distanţat la cinci puncte, 23-17. După ce au fost conduşi aproape patru minute de joc, clujenii au egalat la 25, iar cu Watson într-o formă excelentă au preluat conducerea, 28-32. Pe finalul sfertului doi, echipele au mers cap la cap, iar scorul pauzei mari a fost 41-42.

După revenirea de la vestiare, U-BT a preluat controlul, 41-47, dar la jumătatea sfertului clujenii au fost egalaţi din nou, 48-48, după ce au avut câteva momente de confuzie în atac. Elevii lui Silvăşan s-au aflat iar în avantaj, dar nu au ştiut să gestioneze finalul sfertului trei, iar sibienii au profitat şi scorul a fost în favoarea lor, 63-61.

Clujenii au egalat la 63 în startul ultimului sfert, iar apoi au avut un moment de secetă în atac, timp în care BC Sibiu s-a distanţat la 71-63. Cu trei minute înainte de final gazdele conduceau cu 82-74, iar cu 18 secunde înainte de final clujenii s-au apropiat la două puncte, 90-88. Williams şi Davis au înscris de la libere, 93-90, iar Sibiul a câştigat partida, scorul general fiind 1-1. Astfel, meciul decisiv pentru stabilirea câştigătoarei medaliilor de bronz va avea loc sâmbătă, 9 iunie, de la ora 18:00 în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Monyea Pratt a fost cel mai bun marcator al partidei cu 28 de puncte, urmat de Giordan Watson cu 26 de puncte.