Primul meci din sferturile de finală ale LNBM dintre U-Banca Transilvania şi Phoenix Galaţi a avut loc azi, 2 mai, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Scorul final a fost 98-69 (30-21, 28-21, 21-14, 19-13) pentru “U” şi se joacă după sistemul cel mai bun din cinci.

Începutul partidei a fost echilibrat, iar apoi “U” s-a desprins şi a câştigat primul sfert cu 30-21. ,,Studenţii” şi-au impus jocul şi în sfertul doi fără probleme, scorul pauzei mari fiind 58-42. La pauză, clujenii au reuşit să înscrie 7 coşuri de 3 puncte din 12, procentaj 58%, în timp ce oaspeţii doar un coş din 7, procentaj 14%.

După revenirea de la vestiare, clujenii şi-au păstrat avantajul, iar la jumătatea sfertului tabela arăta 69-44 pentru “U”, scorul final al sfertului trei fiind 79-56. În ultimele 10 minute, gazdele au continuat asaltul la coşul gălăţenilor, iar scorul final al partidei a fost 98-69 pentru Universitatea, care conduce cu 1-0 la general.

Din totalul de 26 de coşuri de 3 clujenii au reuşit 10, procentaj 38%. Cel mai bun marcator al Universităţii a fost Drungilas cu 13 puncte, urmat de Rasic şi Lapornik cu 12 puncte.

Phoenix Galaţi a înscris doar un coş din 17 de la 3, procentaj 5%, iar Artino a înscris cele mai multe puncte ale meciului, 21, urmat de Pavlovic cu 16 puncte.

Următorul meci dintre “U” şi Galaţi va avea loc vineri, 4 mai, de la ora 18:00 în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.