U-Banca Transilvania Cluj s-a impus în meciul din deplasare cu Steaua Bucureşti, 81-73 (21-16, 13-18, 23-18, 24-21) din etapa a 10-a a Ligii Naţionale.

Campioana din urmă cu două sezoane a gestionat mai bine finalul de meci şi a obţinut a opta victorie din campionat.

Clujenii suferă încă la constanţă, iar la Bucureşti au jucat bine doar o parte din meci. După un prim sfert dominat autoritar, ardelenii au suferit din plin în al doilea, iar înaintea ultimelor 20 de minute scorul era egal, 34-34.

Cu nou venitul Dorsey în formă bună şi mai inspirată de la trei puncte, U-BT a preluat din nou controlul în sfertul al treilea şi conducea cu 57-52, când mai erau de jucat 10 minute. Două aruncări consecutive de la distanţă au mutat avantajul în tabăra Stelei, dar apoi clujenii au răspuns la fel, Dykes marcând şase puncte în mai puţin de un minut.

Avansul de două posesii avut cu mai puţin de cinci minute rămase de jucat nu a mai putut fi recuperat, iar U-BT a reuşit să-şi ia revanşa după meciul tur, pierdut în Sala Polivalentă.

S-a terminat 81-73 pentru U-BT, Dykes, cu 21 de puncte, fiind cel mai bun marcator al oaspeţilor.