Sala Polivalentă a găzduit în această seară meciul dintre U-BT Cluj şi SCM U Craiova, scorul final fiind 88-82 (24-16, 21-25, 26-25, 17-16) pentru echipa din Ardeal.

Clujenii au deschis scorul printr-o aruncare de trei puncte a lui Kuti, iar aceştia au continuat să se distanţeze treptat, nimicind apărarea craioveană, 24-16.

După doar două minute de joc şi cu o secetă în atacul clujenilor, adversarii au reuşit să reducă din handicap, apropiindu-se de “U” la doar două puncte, 24-22. ,,Studenţii” s-au aflat mereu la conducerea partidei, dar craiovenii au ţinut aproape, scorul pauzei mari fiind 45-41.

La începutul sfertului trei, oaspeţii au reuşit să egaleze, 46-46, iar apoi au preluat conducerea pentru puţin timp. “U” şi-a revenit şi a preluat şefia jocului, 51-50, iar sfertul trei s-a încheiat în favoarea gazdelor, 71-66.

Noua achiziţie a U-BT-ului, Ernest Zeigler, a debutat în această seară şi a reuşit un coş de două puncte în startul ultimului sfert, 73-66. Au fost, aproximativ, două minute în care niciuna dintre echipe nu a pus mingea în coş. Mihai Silvăşan a cerut un time-out, în urma căruia elevii săi şi-au revenit şi au reuşit să atace fără probleme, câştigând partida cu 88-82.

Coşgheterul partidei a fost Watson cu 22 de puncte, iar de la Craiova s-a remarcat LaMarcus Reed cu 18 puncte. Miercuri, 14 martie, ,,studenţii” vor juca returul din FIBA Europe Cup cu Donar Groningen începând cu ora 19:00 în Sala Polivalentă.