U-Banca Transilvania Cluj a câştigat cu greu meciul etapei XXI cu CS Phoenix Galaţi, disputat azi la Arena de Baschet din Bucureşti, 76-73 (19-19, 11-30, 19-14, 27-10).

În primele trei minute ale jocului cele două echipe au mers cap la cap, 8-8. Gălăţenii s-au distanţat apoi, 19-12, iar clujenii au reuşit să egaleze, 19-19. În sfertul doi lucrurile au stat diferit, iar după 23-23, gazdele au preluat conducerea partidei, scorul pauzei mari fiind în favoarea lor, 49-30.

Sfertul trei s-a disputat sub aceleaşi coordonate ca prima repriză, scor 63-49 pentru gălăţeni. În sfertul patru, Phoenix Galaţi a pierdut conducerea partidei în ultimul minut, când clujenii au reuşit să egaleze, 70-70. Finalul a fost încins, echipele menţinând egalitatea de la aruncări libere, 73-73. În ultima secundă, Sakic a reuşit un coş de trei puncte, salvând-o pe Universitatea de la o înfrângere, 76-73.

Coşgheterul partidei a fost Aleksandar Rasic cu 24 de puncte, iar de la Phoenix Galaţi s-a remarcat Jarvis Lorenzo Threatt cu 18 puncte. U-BT va juca restanţa din etapa 19 cu Steaua CSM EximBank pe 20 martie de la ora 18:00 în Sala Polivalentă.