U-Banca Transilvania Cluj a trecut prin mari emoţii cu BCMU Piteşti, în etapa a şasea din Grupa Roşie a Ligii Naţionale de baschet masculin.

Ardelenii s-au impus cu 106-104 (19-20, 22-20, 28-25, 20-24, 17-15), însă numai după o repriză de prelungiri.

A fost un meci echilibrat în mare parte, cu piteştenii având ce regreta. Aceştia conduceau cu două puncte, când mai erau 10 secunde de jucat şi aveau inclusiv posesia, dar Jeremic a alunecat sub propriul panou şi i-a oferit două puncte uşoare lui Kuti Nandor, care a egalat la 89 şi a trimis meciul în prelungiri.

În „overtime”, Darrin Dorsey, cel care a sunat revenirea lui U-BT pe finalul timpului regulamentar, a avut o contribuţie importantă, iar echipa sa a câştigat un meci ce părea pierdut la un moment dat. Cu 22 de puncte, Dorsey şi Dykes au fost cei mai buni marcatori ai Clujului, în timp ce Carson, cu 27 de puncte, a fost MVP-ul piteştenilor.

U-BT a revenit la două puncte în spatele liderului CSU Sibiu, clujenii urmând să joace din nou cu piteştenii miercuri, în turul sferturilor de finală din Cupa României.