Echipa de baschet feminin Universitatea Cluj s-a impus categoric în meciul cu SCM Timişoara, ce a contat pentru etapa a doua a Ligii Naţionale.

Meciul a avut loc marţi după-amiaza, la Sala Polivalentă, iar „U” l-a câştigat cu 91-76.

Fetele pregătite de Dragan Petricevic au controlat autoritar acest joc, Vorphal şi colegele sale distanţându-se treptat încă din primul sfert. Pe parcursul meciului, „studentele” au avut şi peste 20 de puncte diferenţă, doar relaxarea din ultimul sfert, care le-a revenit timişorencelor, făcând că scorul nu fie mai mare în favoarea Universităţii.

Această victorie, a treia a sezonului, a adus două puncte în plus în clasament, coşaverajul mai bun decât al timişorencelor făcând ca “U” să treacă peste adversare în clasament. Pentru elevele lui Dragan Petricevic urmează, însă, cel mai dificil meci al campionatului, „studentele” urmând să joace sâmbătă cu Sepi Sfântu Gheorghe, în ultima etapă a turului.

Jocul va avea loc în noua sală din Sfântu Gheorghe şi va fi reeditarea finalei Ligii Naţionale din sezonul trecut, disputată între cele două formaţii.