Universitatea Cluj a suferit al patrulea eşec în faţa campioanei de la Sepsi Sfântu Gheorghe în acest sezon, 57-79 (16-23, 14-13, 21-20, 6-23), într-un meci disputat miercuri seara, al treilea consecutiv în deplasare dintre cele două formaţii.

Elevele lui Dragan Petricevic au ţinut aproape de adversare în primele 30 de minute, însă un sfert patru foarte slab al clujencelor, care au marcat doar şase puncte, a fost decisiv în stabilirea învingătoarei.

Sepsi s-a impus, astfel, şi în primul meci din grupa 1-6, după ce a mai câştigat cele două jocuri din sezonul regulat, plus partida din sferturile Cupei României şi s-a distanţat în clasament, după ce CSM Târgovişte a pierdut cu Olimpia Braşov.

„U” Cluj, care se menţine pe poziţia  a treia în clasament, va încheia meciurile din turul grupei 1-6 la Satu Mare, într-un joc programat sâmbătă, de la ora 18:00.