Universitatea Cluj, baschet feminin, a jucat primul meci al finalei mici din LNBF pe terenul Olimpiei Braşov în această seară şi a pierdut cu 70-86 (16-23, 15-22, 25-22, 14-19).

Higgins a marcat primele puncte ale partidei, 2-0, iar Părău a egalat la 2. Ofensiva clujeană a fost într-un impas aproximativ două minute, iar braşovencele s-au distanţat la 10-4. Gazdele au continuat în aceeaşi notă şi scorul primei pauzei a fost în favoarea lor, 23-16.

După primele patru minute scurse din sfertul secund, braşovencele au reuşit 13 puncte, 36-16. Universitatea nu a reuşit să se apropie pe tabelă de adversare, iar diferenţa de scor la pauza mare a fost de 14 puncte, 45-31.

Olimpia Braşov a ţinut-o pe Universitatea la distanţă şi în sfertul trei, cea mai mare diferenţă fiind de 16 puncte, 61-45. Înaintea ultimelor zece minute de joc, gazdele conduceau cu 67-56. Olimpia Braşov a continuat să fie la fel de agresivă şi în sfertul patru, iar la final s-a impus cu 86-70 şi conduce cu 1-0 la general.

Jocul doi dintre “U” Cluj şi Olimpia Braşov va avea loc duminică, 22 aprilie, de la ora 18:30 în Sala Sporturilor ,,Horia Demian”, iar pe 25 aprilie se va disputa partida decisivă, dacă va fi necesar.