Foto arhivă
Foto arhivă

U Cluj a învins la o diferenţă de aproape 40 de puncte, 95-47, echipa decimată a Universităţii ICIM Arad, într-un meci programat marţi în devans la Sala Sporturilor “Horia Demian”.

Gazdele au controlat autoritar primele trei sferturi, 28-14, 24-10 şi 25-9, în timp ce doar în ultimul sfert tabela a indicat o situaţie mai echilibrată, 14-8. Scor final: 95-47 pentru Universitatea.

Cele mai bune marcatoare de la U Cluj au fost Grimes şi Young, câte 13 puncte, King 12, Wilson 11 şi Neagu 9. Innes Ajanovic, accidentată şi Flavia Ferenczi nu au evoluat.

De la Arad s-au remarcat Buptea, cu 13 puncte şi Mercea 10.

Aradul a evoluat şi la Cluj, cum se întâmplă de câteva etape, cu o echipă aproape complet modificată faţă de cea cu care a abordat noul sezon, o mare parte a jucătoarelor transferându-se la alte formaţii, din cauza problemelor financiare ale clubului.

Rezultatele foarte bune din primele meciuri menţin în continuare Universitatea ICIM Arad pe locul 4, cu 30 de puncte, în timp ce U Cluj este pe locul 5, cu 28 de puncte.