Universitatea Cluj a întâlnit-o pe CS Phoenix Galaţi în etapa a IV-a a Ligii Naţionale de Baschet Feminin. Partida dintre cele două echipe s-a desfăşurat la Sala Sporturilor ,,Horia Demain” azi, 21 octombrie, de la ora 18:00, iar câştigătoare a fost “U” cu 83-63 (22-19, 16-14, 25-10, 20-20).

Primele minute ale partidei le-au aparţinut fetelor de la Phoenix Galaţi, dar de la mijlocul primului sfert elevele lui Dragan Petricevic au reuşit să intre în joc, mergând la vestiare cu 38-33. În a doua jumătate a meciului, echipa din Galaţi nu a mai fost la fel de puternică, iar clujencele au profitat de acest lucru. Astfel, “U” a reuşit să câştige partida, fiind la a doua victorie consecutivă în acest sezon.

Silvana Jez a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor cu 18 reuşite, iar din tabăra adversă s-a remarcat Mariah King cu 22 de puncte. Următorul meci pentru clujence va avea loc în 28 octombrie, în deplasare la CSBT Alexandria.