Universitatea Cluj s-a impus dramatic pe terenul Universităţii Alba Iulia, 60-58 (13-18, 12-14, 16-19, 19-7), după un coş marcat în ultima secundă.

Meciul de miercuri a contat pentru etapa a 15-a a Ligii Naţionale şi a fost decis de Amanda Thompson, care a adus a doua victorie consecutivă pentru clujence.

Fetele pregătite de Dragan Petricevic au meritul de a fi revenit de la minus 15 puncte în sfertul al treilea, gazdele controlând meciul până la intrarea în ultimele 10 minute. De altfel, Alba Iulia conducea cu 51-41 la începutul sfertului patru, însă „U” Cluj nu a cedat şi a egalat la 58 când mai era un minut de jucat.

Până în ultima secundă nu s-a mai marcat deloc, însă, iar coşul lui Thompson, venit de sub panou, a adus o victorie clujeană la care puţin mai sperau la jumătatea partidei.

„Studentele” au bifat a cincea victorie stagională, iar în următoarea etapă, sâmbătă, vor primi vizita mureşencelor de la BC Sirius.