sf gheorgheScandalul începutului de an în baschetul românesc a avut loc la Sfântu Gheorghe, acolo unde imnul Ţinutului Secuiesc a fost ignorat de către baschetbalistele de la Universitatea Cluj, la îndemnul antrenorului lor, Dragan Petricevic.

Din această cauză, echipa clujeană a fost apostrofată permanent pe durata partidei, fanii prezenţi în sala din judeţul Covasna considerându-se jigniţi de faptul că oaspetele au tratat cu indiferenţă imnul lor de suflet. Un filmuleţ cu momentul în care “studentele” au reînceput încălzirea imediat după imnul României a apărut pe internet, în materialul video putându-se auzi şi huiduielile întregii săli la adresa echipei ardelene.

Oferte echipament Joma - pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

“Eu consider că fetele pe care le antrenez nu sunt obligate să stea în picioare încă 10 minute şi să asculte un imn care nu este oficial, care nu este de stat românesc. Trăiesc în România de 20 de ani, eu sânge de român nu am, dar jumătate din inimă îmi bate pentru România”, a fost reacţia lui Dragan Petricevic referitoare la această situaţie.

Pe de altă parte, preşedintele Federaţiei Române de Baschet, Horia Păun, a spus că episodul de la Sfântu Gheorghe nu e unul singular, iar federaţia nu are cum să intervină. “În protocolul oficial din campionat şi Cupă se cântă imnul naţional. După acesta, ce intonează suporterii cu echipa gazdă, e treaba lor, cântă o galerie, e în maghiară, nu înţelegem, e treaba lor. Federaţia nu are cum să intervină pentru că echipa oaspete a decis să nu stea drepţi la acea melodie, e decizia lor dacă îşi încheie încălzirea în cele trei minute sau stau. Arbitrul fluieră cele trei minute, iar apoi începe meciul. La Sfântu Gheorghe tot timpul este aşa. Şi alte echipe decid să se încălzească în cele trei minute, nu doar Universitatea Cluj. Echipa gazdă dacă vrea să asculte imnul galeriei, e dreptul ei, echipa oaspete nu e obligată să facă asta, se poate încălzi”, a declarat Horia Păun, pentru Mediafax.

13 COMENTARII

• Una e imnul echipei și alta e imnul unei regiuni a României care vrea autonomie…ăștia vor stat în stat, si imnul Secuiesc egal celui Românesc.
      dacă se intona imnul clubului, ar mai fi avut cineva pretenții să stai drepti in fața lor?

• asa este. Ungurii sar coarda si au mai mult curaj decat intelepciune. Toate aceste jigniri la adresa natiunii romane se vor razbuna.Cine seamana vant,culege furtuna.

1. Bravo U Cluj ! Pacat ca se cauta necazuri de catre maghiarii din secuime ! Cred ca ar trebui ca ceilalti maghiari din Romania sa ia atitudine .
    Asteptam, dar nu prea mult !

• NiesÅ‚usznie paÅ„stwo atakujecie starostÄ™ i starostwo . StaroÅ›cie DÄ…bkowi bardzo zależy na inwestycjach w JózefosÅ‚awiu i Iulianowie, mogÄ… to wam potwierdzić nasi radni Pani Kasia i Pani Hania. W tym konkretnym przypadku Starosta musi z urzÄ™du przekazać dokumenty do Wojewody a nastÄ™pnie wojewoda wskazuje innego starostÄ™ . Starosta zrobiÅ‚ to niezwÅ‚ocznie po otrzymaniu dokumentów z Gminy. Jestem przekonana ,że te uszczypliwoÅ›ci wynikneÅ‚y z braku znajomoÅ›ci przepisów.pozdrawiam

• Hola! sabes que me encantó esa lista para mantenerse creativo. voy a imprimirla y ponerla en mi espacio de trabajo para mantenerme pendiente de las cosas que quiero hacer. Además, en muchas de las líneas encuentro motivación, para lograr cosas que no he hecho aún.Que tengas una linda semana.Besitos y abrazos =)