Campioana României la baschet masculin, U-BT Cluj, a reuşit vineri seara să se califice în grupele Ligii Campionilor.

Ardelenii au câştigat meciul decisiv cu Fribourg Olympic, 77-64, după un sfert trei de poveste.

Jucătorii lui Mihai Silvăşan au câştigat cu 20-7 cele 10 minute, iar în ultima parte şi-au păstrat avansul până la final. Cu 17 puncte, Karel Guzman a fost cel mai bun marcator al partidei jucată în Grecia. Astfel, U-BT s-a calificat în grupele Ligii Campionilor din a patra încercare.

Doar o singură echipă din România, CSM Oradea, a mai fost acolo, dar fără să treacă de faza grupelor. U-BT a fost repartizată în grupa G din Liga Campionilor şi va începe meciurile în 6 octombrie, pe teren propriu, cu turcii de la Darussafaka.

Happy Casa Brindisi, din Italia şi Hapoel Holon, din Israel sunt celelalte adversare ale clujenilor.

Mai jos puteţi vedea înregistrarea partidei.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.