Sticla Arieşul Turda a luat o gură importantă de oxigen în etapa a opta a Ligii a III-a.

Alb-roşii au câştigat primul meci după o lună şi jumătate, 3-1 cu MSE Târgu Mureş, pe teren propriu, după un joc controlat în totalitate.

Jucătorii lui Constantin Olariu au început meciul prost însă, iar Ungur a reuşit un euro-gol în minutul cinci. A fost doar un foc de paie, pentru că turdenii s-au întrecut apoi în ocazii, dar şi în goluri la poarta mureşenilor.

Cu Adrian David în prim plan, turdenii au întors scorul până la pauză, atacantul echipei turdene reuşind o dublă. În repriza secundă, clujenii nu au mai fost la fel de pragmatici şi au ratat mai multe ocazii, doar Lemnaru reuşind să fructifice una, în minutul 86.

Atacantul care a jucat ultima oară la Universitatea Cluj a înscris primul său gol pentru formaţia turdeană, Arieşul urcând pe locul 11, cel puţin până la meciul Dejului de mâine.