Universitatea Cluj are un debut atipic de sezon în Liga a II-a.

Patru victorii şi trei înfrângeri au înregistrat „şepcile roşii”, toate eşecurile venind în deplasare.

Cel puţin deocamdată, „U” se află la mijlocul clasamentului, după ce a pierdut două meciuri pe terenul unor contracandidate la promovare, iar programul în următoarele două etape nu se anunţă deloc unul lejer.

Meciuri cu Petrolul acasă şi în deplasare la Mioveni, partide din care „studenţii” ar trebui să scoată minim patru puncte pentru a nu pierde contactul cu echipele din frunte.

„Cred că am început bine meciul, am avut controlul şi am luat două goluri din două mingi aruncate în careu. Inacceptabil pentru o echipă care îşi propune să câştige în deplasare. Am avut posesia, însă atacanţii s-au mişcat foarte puţin şi nu am avut soluţii. Era greu să întoarcem de la 0-2, pentru că aveam nevoie de jucători care să joace foarte bine între linii. Cred că tot echipele care îşi doreau la început promovarea vor ajunge în frunte, dar pe mine mă interesează ce facem noi, iar acum mergem acasă şi ne pregătim să batem Petrolul”, a spus Falub, la conferinţa de presă de la finalul înfrângerii cu Petrolul.

Derby-ul cu „lupii galbeni” va avea loc duminică, de la ora 18:00, pe Cluj Arena.

6 COMENTARII

1. Noroc cu Goga.Se vede ca pune și suflet pe lângă talent.E un adevărat U-ist (deși nu a fost titular).Cei aduși de la Viitorul au multe priorități :condiții,salarii etc. și cei crescuți de U au fost împrăștiați care pe unde .Pacat!!Dar D-zeu nu doarme!!Toate se plătesc!!Ce obligații are Clujul sa promoveze viitorul lui Hagi?

2. “U” arată ca o echipă bunicică de Liga a doua. Nu are rost să criticăm prestaţia “studenţilor”, deoarece lasă impresia că, deocamdată, atâta pot. Să sperăm că echipa nu va ajunge să se bată la retrogradare, aşa cum vor face celelalte formaţii alb-negre din primele ligi la handbal şi volei. Clubul universitar îşi caută identitatea…

3. Sa vina Pustai su Niculescu.ma gandesc ca ei totusi au mai mult experenta!Sincer nu am nimic cu Falub,da nu vad nici o idee de joc ,clara la echipa;singurul meci care mie unul mi-a placut ,a fost cel cu Energitianul[3-0]in rest,cu Oradea am tremurat,cu Aerostar la fel;si nu mai zic nimic de meciul de la Targoviste sau recentul ,cu Argesul!!Pai ,sincer,asa cred ca ne batem cu Braila si cu Balotestiul,la retrogradare!!Neaparat trebuie un soc la echipa,altfel….mergem de-a..berbeleacu!!!