Sursă foto: Facebook FC Universitatea Cluj

După un meci amical anulat și unul jucat doar 45 de minute, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, ”U” Cluj a reușit să dispute al treilea amical din cantonament cap-coadă.

Programat inițial la ora 14:00 (ora României), amicalul cu armenii de la Pyunik Erevan s-a disputat cu câteva ore mai devreme, soarele apărând în Alanya.

„Studenții” au deschis rapid scorul prin Axente, 1-0, care a realizat dubla în minutul 36, 2-0, Gavra ajutându-l la cel de-al doilea gol. Axente i-a întors favoarea lui Gavra (39), care a dus scorul la 3-0 pentru ”U” .

După reluarea jocului, Janos a marcat rapid pentru echipa clujeană, 4-0, iar armenii au redus din diferență după câteva minute, 4-1. Acesta a fost și scorul final al partidei, Universitatea câștigând primul meci din cantonamentul din Turcia.

Abrudan, Hordouan, Văsălie, Hațiegan și Burghele sunt ușor accidentați, iar antrenorii Bogdan Lobonț și Adrian Iencsi nu s-au putut baza pe serviciile lor pentru acest amical.

”U” Cluj prima repriză: Dinu – Căpușă, I.Ursu, Berci – A.Coman, Giurgiu, Florescu, Taub – Goga – Axente, Gavra

”U” Cluj din min. 70: Gorcea – Kofi, Cordoș, Prodan – Căpușă, Greu, O.Ursu, Sepsi – Pârvulescu – Janos, M.Coman.

Totodată, staff-ul tehnic al Universității s-a înțeles cu Vlad Motroc, 20 ani, jucătorul urmând să vină la Cluj-Napoca din 1 iulie. Fundașul a semnat pe trei sezoane cu „Șepcile Roșii” și a evoluat pentru Daco-Getica București în această ediție a Ligii a II-a.