Sănătatea Cluj a jucat aseară, 25 octombrie, în șaisprezecimile Cupei României contra FCSB-ului. Partida s-a încheiat 6-1 pentru echipa din București, care s-a calificat în optimi. Marcatorii golurilor au fost Man (17, 23), D. Benzar (32), De Amorim (45), Achim (58) și Stoica (90+2), respectiv Emanuel Negru (83).

Antrenorul „virușilor verzi”, Csaba Kis, și-ar fi dorit ca scorul să fie mai mic, dar, în același timp, este mulțumit de elevii săi pentru că au reușit să se ridice la nivelul adversarilor, având un jucător în minus.

„Am început jocul bine și s-a jucat până la eliminarea lui Paul Cristian. A fost henț, dar Lăzăreanu era încă pe traiectoria mingii și nu știu dacă trebuia direct eliminare. Băieții au dat tot ce au putut, iar a doua repriză am reușit să și marcăm. În afară de UTA pe care am eliminat-o, nu am reușit să marcăm nici cu Dinamo de două ori, nici cu Steaua și nici cu Timișoara. Pentru noi a fost o performanță să dăm gol Stelei și să îi ținem piept în 10 oameni. Poate, dacă era un 5-1 ar fi fost mai onorabil și nu era ca la tenis. Așa am pierdut la scor de tenis. Oricum îi felicit pe băieți pentru că au luptat până la capăt și au demonstrat că ne putem baza pe ei. Felicit echipa Steaua, care a jucat foarte frumos”, a declarat la finalul meciului antrenorul Csaba Kis.

Emanuel Negru este cel care a marcat golul de onoare al echipei clujene în minutul 83, după o greșeală în apărarea bucureșteană.

„Acest gol contează foarte mult pentru mine. Totuși, am înscris împotriva Stelei, dar îmi pare rău că am pierdut la o așa diferență de scor. Mă bucur pentru mine personal pentru acest gol, dar pentru echipă îmi pare rău. Dacă jucam în 11 era un altfel de meci, mai ales în a doua repriză când am stat mai bine în teren. Pentru unii dintre noi e cel mai important meci pentru că nu am jucat pe un asemenea stadion și cu așa mulți spectatori până acum”, a spus Emanuel Negru.

Sănătatea Cluj va juca duminică, în campionat, contra echipei FC Avrig de la ora 13:00.