IMG_2058Etapa a 24-a a Ligii a IV-a a început cu o surpriză la Cluj-Napoca, acolo unde Ardealul, echipă formată în majoritate din juniori, a învins-o pe Unirea Triteni cu 3-2, revenind de la 0-2 pe tabelă.

După un început perfect de joc al oaspeţilor, Claudiu Silvăşanu reuşind o „dublă” în primele 30 de minute, formaţia sa mai având, apoi, şi o bară, jocul Unirii s-a schimbat total. Până la pauză, tinerii fotbalişti ai Ardealului au reuşit să egaleze, iar în partea a doua a jocului au marcat şi golul al treilea care a adus trei puncte nesperate, mai ales după desfăşurarea ostilităţilor în primele 30 de minute.

Golurile lui Şumblea, Prisăcariu şi Soporan au făcut ca Ardealul să întoarcă acest joc şi să se impună cu 3-2, un succes care îi asigură, practic, locul 11 la finalul acestui sezon.  „Nu s-a schimbat nimic după 0-2, cred doar că ei au lăsat-o mai moale. Ai mei copii au dat gol, au prins încredere şi au mers peste ei. Asta s-a întâmplat şi am reuşit să câştigăm”, ne-a spus antrenorul Ardealului, Cosmin Văsâie.

IMG_3822De partea cealaltă, oficialii Unirii Triteni nu şi-au ascuns dezamăgirea faţă de acest eşec, unul care produce emoţii chiar şi în privinţa păstrării poziţiei a noua în clasament. În aceste condiţii, un succes în restanţa cu Someşul Gilău de duminică devine obligatoriu.

„Am început foarte bine jocul, am avut 2-0, am mai ratat câteva ocazii clare, plus o bară, iar apoi am primit trei goluri pe greşeli mari personale. Problema la noi a fost că, după 2-0, nu am mai avut atitudine şi, mai grav, nu am câştigat niciun duel în faţa unor copii, practic. S-a schimbat ceva în joc după ce am marcat două goluri, poate s-au crezut învingători ai mei, dar atunci când nu respecţi fotbalul, el te pedepseşte. Sunt dezamăgit total, sunt chiar uimit de acest eşec. Dacă aveam meciuri slabe până acum, mai mergea, dar la cum am jucat până la acest meci nici în cele mai negre vise nu mă puteam gândi că vom pierde, mai ales că am avut şi 2-0. Marţi, la juniori, am jucat împotriva a aproape aceleaşi echipe a Ardealului şi am bătut cu 2-1, iar acum, la seniori, am pierdut. E greu să-mi explic ce s-a întâmplat”, ne-a spus, extrem de dezamăgit, antrenorul Unirii, Andrei Pintilie.

Ardealul Cluj: Chindriş – Tarcea, Prisăcariu, Ţăranu, Bălan – Mureşan, Deneş, Andronic, Soporan, Pop – Harfaş. Au mai intrat: Tasnady, Şumblea, Şandor, Bala. Antrenor: Cosmin Văsâie

Unirea Triteni: Rusu – Rus R, Gall S, Paleoca B, Crişan – Petrea, Câmpian, Paleoca Cr, Ozvada, Ceclan – Silvăşanu. Au mai intrat: Saşa, Indreica şi Pintilie P. Antrenor: Andrei Pintilie