Două echipe spectaculoase în acest retur, Arieşul Mihai Viteazu şi Sporting Apahida, s-au întâlnit duminică dimineaţă, într-un meci terminat 3-1 pentru gazde.

Formaţia din Mihai Viteazu şi-a apropiat victoria după trei goluri marcate în cinci minute, asta după ce oaspeţii puteau chiar să închidă meciul în prima repriză.

Vasilaş a deschis scorul pentru Apahida în minutul doi, după care Sporting a mai avut o ocazie imensă la poarta gazdelor. În partea a doua, formaţia lui Lucian Roşu a creat mai mult pericol în careul advers, reuşind să marcheze două goluri în două minute, prin Kiesz şi Danciu.

Acelaşi Kiesz a recidivat în minutul 82, la cinci minute distanţă de prima reuşită, şi a adus trei puncte echipei sale, care păreau extrem de greu de obţinut la pauză. Cu acest succes, al şaptelea în ultimele opt meciuri, Arieşul rămâne la două puncte în spatele Olimpiei Gherla, în timp ce Sporting Apahida a bifat primul eşec din acest retur al Ligii a IV-a.

Înainte de jocul de la Mihai Viteazu, apahidenii aveau 11 partide la rând fără înfrângere.