Arieşul Mihai Viteazu va fi, foarte probabil, liderul clasamentului la finalul primei etape din Liga a IV-a.

Trupa lui Lucian Roşu s-a impus cu 10-0 în meciul cu Armenopolis Gherla, gazdele profitând de marile probleme de lot ale adversarilor.

Doar 11 jucători, în total, au strâns gherlenii pentru acest joc, chiar şi aşa aceştia rezistând bine aproximativ jumătate de oră. S-a terminat 10-0, dar primul gol a fost marcat de alb-roşii abia în minutul 30.

După 4-0 la pauză, oaspeţii au căzut complet la reluare, iar Arieşul şi-a făcut rost de un golaveraj care o poate ajuta mult în etapele următoare.

„În a doua repriză s-a făcut diferenţa. Nu e relevant acest meci, pentru că am jucat şi împotriva unei echipe cu probleme. Când merge jocul, eu mă mulţumesc şi cu 1-0 sau 2-0. Obiectivul personal e prinderea podiumului, deşi sunt alte echipe abonate la primele trei locuri”, a spus tehnicianul Arieşului, Lucian Roşu.

Pentru formaţia din Mihai Viteazu a marcat Mărie un hattrick, Mihai Mureşan a dat două goluri, iar Zbâncă, Cîţcăuan, Mărginean, Macula şi Botaş au înscris câte un gol.